نشانه‌های هشداردهنده سندرم داون در کودکان | فضا 2 موزیک faza2music

نشانه‌های هشداردهنده سندرم داون در کودکان | فضا 2 موزیک faza2musicبرترین هفته

6 روز قبل

برترین هفته

2 روز قبل

نشانه‌های هشداردهنده سندرم داون در کودکان

تاریخ انتشار ۱۴ فروردین, ۱۳۹۶
نشانه‌های هشداردهنده سندرم داون در کودکان

یک متخصص ژنتیک با اشاره به علایم بیماری سندرم داون در کودکان عنوان کرد: خطر به دنیا آوردن فرزند مبتلا به سندرم داون در مادران بالای ۴۰ سال در مقایسه با مادران جوان به مراتب بیشتر است.
میلاد آهنگری، متخصص ژنتیک پزشکی با بیان اینکه مبتلایان به سندرم داون (تری‌زومی ۲۱) عضلات و مفاصل ضعیفی دارند، گفت: مراحل رشد جسمی مانند راه رفتن، نشستن، بلند شدن و دیدن و مراحل رشد ذهنی مبتلایان نسبت به کودکان سالم به کندی صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه پوست پشت گردن مبتلایان به سندرم داون ضخیم است، اظهار داشت: این بیماران دچار عوارضی مانند بیماری های قلبی و عروقی و عقب ماندگی ذهنی می شوند.

آهنگری انجام تست های غربالگی را برای تشخیص این بیماری مفید خواند و افزود: البته همه نتایج غیر طبیعی تست های غربالگری نشانه ابتلای کودک به سندرم داون نیست.

این متخصص ژنتیک پزشکی بیان کرد: داشتن گردن کوتاه، صورت صاف، گوش‌های غیر طبیعی، زبان بیرون زده، انگشتان کوتاه، سر کوچک، چشمان شیب‌دار، بروز لکه های سفید در عنبیه چشم و چین های عمیق در کف دست از نشانه های بروز بیماری سندرم داون در افراد است.

این متخصص ژنتیک اضافه کرد: خطر به دنیا آوردن فرزند مبتلا به سندرم داون در مادران بالای ۴۰ سال بیش از سایر مادران است.

وی در خصوص عوارض این بیماری عنوان کرد: بیشتر این بچه ها دچار بیماری هایی همچون نارسایی قلبی و عروقی، انسداد روده، اختلال تیروئید، آلزایمر، سلیاک، تشدید عفونت و مشکلات بینایی و شنوایی می‌شوند.

آهنگری تصریح کرد: امکان ابتلای جنین به عارضه سندرم داون در مادرانی که فرزند اولشان به این بیماری دچار شده بالا است. ۲۰ درصد از ماردان باردار مبتلا به تری‌زومی ۲۱ فرزندشان دچار بیماری سندرم داون می شود.

این متخصص ژنتیک به راه های درمان این بیماران اشاره کرد و گفت: جهت درمان کودکان مبتلا به سندرم داون بعد از تولد باید این گروه از بچه ها تحت نظر متخصصان گفتار درمانی، ارتوپد و فیزیوتراپ قرار گیرند.

310 بازدید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *