صفحه نمایشگر تلفن همراهی که خود را ترمیم می کند | فضا 2 موزیک faza2music

صفحه نمایشگر تلفن همراهی که خود را ترمیم می کند | فضا 2 موزیک faza2musicبرترین هفته

6 روز قبل

برترین هفته

2 روز قبل

صفحه نمایشگر تلفن همراهی که خود را ترمیم می کند

تاریخ انتشار ۱۸ فروردین, ۱۳۹۶
صفحه نمایشگر تلفن همراهی که خود را ترمیم می کند

افتادن تلفن همراه روی زمین که با شکسته شدن احتمالی صفحه نمایشگر آن همراه باشد دو گزینه پیش پای صاحب آن قرار می دهد: تعمیر تلفن همراه یا تعویض آن. اما حالا گزینه سومی هم مطرح شده است.

شیمیدان های دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید اختراع جالب توجهی را رسانه ای کرده اند. در واقع آنها گزینه سوم مورد نظر را اینگونه مطرح کرده اند: استفاده از موادی ویژه در ساخت صفحه نمایشگر که قابلیت ترمیم خود را دارند.

این محققان فناوری جدیدشان را بارها مورد آزمایش قرار داده و طی آنها قابلیت ماده مورد نظر در ترمیم شکستگی های ناشی از ضربات را مورد بررسی دقیق قرار داده اند.

در این بررسی ها مشخص شد وقتی ماده مورد نظر به دو نیم تکه می شود تنها در کمتر از ۲۴ ساعت و به طور کاملا خودکار خود را ترمیم کرده و یکپارچه می شود.

ویژگی مهم این ماده انعطاف پذیر بودن آن است به طوریکه مشخص شده تا ۵۰ برابر اندازه اصلی منعطف می شود.

محققان در ساخت این ماده مخصوص از نوعی پلیمر انعطاف پذیر و نمک یونی استفاده کرده اند.

این برای نخستین بار است که محققان موفق به ساخت ماده ای با ویژگی ترمیم خودکار می شوند که در عین حال رسانای الکتریسیته هم محسوب می شود. همین ویژگی آن را برای استفاده در ساخت نمایشگر تلفن های همراه و باتری ها به یک انتخاب ایده آل تبدیل کرده است.

در حال حاضر در برخی تلفنهای همراه ساخت شرکت کره ای ال جی از این ماده استفاده می شود هر چند از آن در قسمت پشت محصول و نه صفحه نمایشگر آن استفاده شده است زیرا رسانای الکتریسیته نبوده و به همین دلیل قابلیت به کارگیری در صفحه نمایشگر را ندارند.

711 بازدید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *