بیوگرافی بهروز صفاریان | فضا 2 موزیک faza2music

بیوگرافی بهروز صفاریان | فضا 2 موزیک faza2musicبرترین هفته

3 روز قبل

برترین هفته

5 روز قبل

بیوگرافی بهروز صفاریان

تاریخ انتشار ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۶
بیوگرافی بهروز صفاریان

بهروز صفاریان (زادهٔ ۲۴ بهمن ۱۳۵۶) آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی پاپ اهل ایران است. صفاریان در نظرسنجی بهترین‌های سال ۹۱ موسیقی پاپ ایران از سوی مجله ترانه‌ماه، اولین و تنها نشریه تخصصی موسیقی پاپ ایران، در دو بخش آهنگساز و تنظیم کننده به عنوان ده نفر برتر معرفی شد. سابقه فعالیت صفاریان به سال ۱۳۷۶ برمیگردد.

زندگی‌نامه

بهروز صفاریان در روز ۲۴ بهمن سال ۵۶ به دنیا آمد، او فرزند چهارم و آخر خانواده است. او دو برادر و یک خواهر دارد. پدر و مادرش در اداره پست همکار بودند. بهروز در پنج سالگی برای اولین بار دستش به ساز خورد و از ارگ برادرش، بهزاد، استفاده کرد. خانواده‌اش به خاطر آن که موقعیت تحصیلی او به خطر نیفتد، اجازه نمی‌دادند در کودکی به سمت موسیقی بیاید. یازده ساله بود که قرار شد یک کیبورد از آلمان برای او بفرستند، اما مسوولان گمرک فرودگاه مهرآباد از تحویل آن به خانواده صفاریان خودداری کردند! مسؤولان ارشاد هم برای ترخیص این کیبورد همکاری نکردند و ساز رؤیایی بهروز به آلمان مرجوع شد! سرانجام در ۱۳ سالگی صاحب کیبورد شد. او از افرادی که کیبوردهای پیشرفته‌تر داشتند، سازهایشان را امانت می‌گرفت و برایشان ریتم می‌ساخت و گرچه دستمزدی نمی‌گرفت، اما از این که امکان دسترسی به سازهای جدید را داشت، رضایت پیدا می‌کرد. بعد از دوران راهنمایی، به هنرستان برق رفت اما پس از چند ماه به آرزویش رسید و سر از هنرستان موسیقی درآورد.

بهروز صفاریان پس از فارغ‌التحصیلی از هنرستان موسیقی، همکاری خود را با صدا و سیما با ساخت قطعهٔ آی آدمای مهربون به خوانندگی قاسم افشار آغاز کرد.بهروز صفاریان و شادمهر عقیلی دورادور یکدیگر را می‌شناختند، اما در محیط صدا و سیما به منظور همکاری به توافق رسیدند. نتیجه این همکاری آلبوم مسافر بود. او در آلبوم دهاتی شادمهر یک قطعه را ساخت و تنظیم کرد، سپس در آلبوم نخست برادرش، بهنام صفاریان با نام دورنگی بار مدیریت هنری را به دوش کشید و با فروش فوق‌العاده این آلبوم جایگاهش را ارتقاء بخشید. از سال هشتاد تا هشتاد و یک رهبر گروه محمد اصفهانی بود و سپس به عنوان مدیر هنری نون و دلقک فعالیتش را آغاز کرد.

او به عنوان تنظیم کننده در تهیه اوّلین آلبوم مجاز رپ فارسی اسکناس با شاهکار بینش‌پژوه همکاری کرد. از دیگر آثار شناخته شده او در این دوره می‌توان به آلبوم غریبه فریدون آسرایی اشاره کرد که در آن به عنوان تنظیم کننده و آهنگساز مشارکت داشت. شبح با موسیقی او و صدای برادرش حاصل همکاری دیگر برادران صفاریان است.

آلبوم بیخوابی از سعید شهروز و آلبوم ۱۴ از علی لهراسبی از دیگر آلبومهای پرفروشی هستند که بهروز صفاریان در آنها نقش داشته است. باید به تو برگردم از آخرین پروژه‌هایش و حاصل همکاری مجدد با خشایار اعتمادی است.

همکاری محمد اصفهانی و صفاریان در سال ۸۱ و در آلبوم فاصله یک اثر شاخص در موسیقی پاپ را به وجود آورد. اتفاقات خوبی که برای این آلبوم و سبک آن رخ داد باعث شد که روند عمر هنری بهروز صفاریان تغییراتی اساسی را به خود ببیند و او بیشتر و بیشتر در بین اهالی موسیقی مورد توجه قرار بگیرد. اصفهانی و صفاریان آخرین بار یک سال و نیم پس از انتشار آلبوم فاصله در کنار هم دیده شدند و همکاری مشترکشان ادامه داشت. موفقیت‌های گسترده‌ای که این آلبوم برای صفاریان رقم زده بود باعث شد که او سرگرم پیشنهادها جدید شود و همین باعث قطع همکاری اش با اصفهانی شد.

همکاری او با صدا و سیما منجر به خلق آثار بسیاری شده است، از جمله: مثل ماه با صدای خودش، فاصله‌ها با صدای علی لهراسبی عبور شیشه‌ای با صدای علی لهراسبی، پیله‌های پرواز با صدای علی لهراسبی، دلنوازان با صدای علی لهراسبی،تقدیر با صدای احسان خواجه‌امیری، تکیه بر باد با صدای محمد اصفهانی،شهر باران با صدای محمد علیزاده، کِی قراره نجاتم بدی با صدای سعید شهروز. صفاریان در سال ۱۳۸۸ با فیلم «طهران تهران» از داریوش مهرجویی و مهدی کرم‌پور به موسیقی متن فیلم نیز روی آورده است که البته صفاریان در این فیلم آهنگسازی اپیزود اول یعنی طهران: روزهای آشنایی به کارگردانی داریوش مهرجویی به عهده دارد.

همکاری هنری

بهروز صفاریان با شادمهر عقیلی، روزبه بمانی، قاسم افشار، فریدون اسرایی، محمد اصفهانی، خشایار اعتمادی، علی لهراسبی، احسان خواجه‌امیری، محسن چاوشی و… همکاری داشته.

آهنگسازی و تنظیم

خواننده نام ترانه ترانه سرا آهنگساز تنظیم
قاسم افشار وقف پرنده‌ها محمدعلی شیرازی اکبر آزاد بهروز صفاریان
شادمهر عقیلی روح سبز نیلوفر لاری پور شادمهر عقیلی بهروز صفاریان
شادمهر عقیلی مشق سکوت نیلوفر لاری پور شادمهر عقیلی صفاریان – شادمهر
شادمهر عقیلی پل عاطفه روشنک نمازی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
شادمهر عقیلی دل خوشی محمد علی بهمنی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
محمد اصفهانی فاصله (حضور) لیدا جوادی، رها روشن پدرام کشتکار – بهروز صفاریان بهروز صفاریان
محمد اصفهانی یادگار علی معلم بهروز صفاریان بهروز صفاریان
محمد اصفهانی دلقک رها شایان امیر علیزاده بهروز صفاریان
محمد اصفهانی بوی بارون قیصر امین پور همایون خرم بهروز صفاریان
محمد اصفهانی اسیمه سر اکبر آزاد بابک بیات بهروز صفاریان
محمد اصفهانی با شوق تو سهیل محمودی محمد اصفهانی بهروز صفاریان
فریدون اسرایی فاصله‌ها فرید احمدی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
فریدون اسرایی بامن بمون شهلا سهیلی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
فریدون اسرایی بوی سیب عبدالجبارکاکایی فریدون اسرایی بهروز صفاریان
فریدون اسرایی گل هیاهو رضاجز مطلب تبریزی فریدون اسرایی بهروز صفاریان
فریدون اسرایی خاطره فرید احمدی فریدون اسرایی بهروز صفاریان
فریدون اسرایی کبوتر عبدالجبارکاکایی فریدون اسرایی بهروز صفاریان
فریدون اسرایی دلتنگیام احمد امیر خلیلی فؤاد غفاری بهروز صفاریان
داریوش تصویر رؤیا روزبه بمانی مهدی یراحی بهروز صفاریان
محسن چاوشی مادر حسین صفا محسن چاوشی بهروز صفاریان
محسن چاوشی همخواب وحشی بافقی محسن چاوشی بهروز صفاریان
محسن چاوشی به رسم یادگار حسین صفا محسن چاوشی بهروز صفاریان
محسن چاوشی دل مغموم حسین صفا محسن چاوشی بهروز صفاریان
محسن چاوشی دل من مولانا محسن چاوشی بهروز صفاریان
محسن چاوشی چنگیز علی اکبر یاغی تبار محسن چاوشی بهروز صفاریان
احسان خواجه امیری دروازه‌های دنیا روزبه بمانی احسان خواجه امیری بهروز صفاریان
احسان خواجه امیری تقدیر روزبه بمانی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
محمد اصفهانی تکیه برباد روزبه بمانی مهدی یغمایی بهروز صفاریان
محمد اصفهانی غم غفلت (آواز) بیدل دهلوی بهروز صفاریان بهروز صفاریان
محمد علیزاده شهر باران مجید صالحی شهاب اکبری بهروز صفاریان
27 بازدید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *